Blog o tematyce technicznej. Jeśli tutaj trafiłeś, interesujesz się techniką, informatyką czy telekomunikacją to myślę, że znajdziesz coś dla siebie. Być może znajdziesz też odpowiedzi na nurtujące cię pytania w temacie techniki oraz informatyki, posty są oparte o własne doświadczenie oraz zgromadzoną wiedzę z różnych źródeł. Wszystkim internautom, życzę przyjemnej lektury. JM.

środa, 18 stycznia 2012

Tania perspektywa naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T

Witam, pewnie można by pomyśleć sobie jaka tania, przecież darmowa!
Nic bardziej mylnego, jak to? Niestety jak to zazwyczaj bywa nic nie jest za darmo. Już wyjaśniam całą prawdę marketingu w tym temacie. Otóż trzeba mieć odbiornik DVB-T który w nowszych TV jest wbudowany a do starszych wymagany odbiornik w postaci dekodera STB (Set Top Boxa), który kosztuje ok. 150zł (dane na 2012), Lecz istnieje tańsze rozwiązanie lecz wiąże się ono z posiadaniem komputera z interfejsem USB 2.0. Taki tuner telewizji naziemnej cyfrowej wyniesie nas ok. 50zł  czyli mamy 100zł w kieszeni. Niestety tunery TV USB  DVB-T warto wiedzieć, iż posiadają słabe głowice dlatego też do zastosowań DX się po prostu nie nadają. Większość TV LCD czy nawet plazm sprzedawane do 2008 niestety nie posiadają tunera DVB-T (mają tylko MPEG2) co skutkowało by w najlepszym wypadku, że słyszelibyśmy tylko dźwięk nie widząc obrazu. Niestety potencjalny klient nie był w stanie przewidzieć, że kodowanie ulegnie zmianie na MPEG4. Narazie cyfryzacja przebiega szybko i bezproblemowo, jednak trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, aż zaczniemy odbierać naziemną cyfrówkę na tzw. drucie ;) Puki co jesteśmy zmotywowani by napędzać marketing kupując mocniejsze anteny. Myślę, że zasięg z czasem będzie coraz lepszy a hurtownie mocnych anten DVB-T puste ;) Wilk syty i owca cała. Jeszcze jedna uwaga, miałem okazję zauważyć, iż marketing posuwa się do niewyobrażalnych rzeczy nazywając przykładowo swoje produkty "DVB-T ready"- haahhahaaha ;D nie ma czegoś takiego, a ceny tych produktów są często wyższe natomiast specyfika w zestawieniu parametrów- ta sama ;)

PS: Pamiętajmy o opłatach za media ;D 

4 komentarze:

 1. Widzę, że szata graficzna zmieniona, dużo lepiej się prezentuje ;p

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy artykuł ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. hmmm, wiedziałem że tak będzie, prawa rynku

  OdpowiedzUsuń
 4. 150 zeta z dekoder czy nawet 200 jest raczej niedrogo gdyż cena ta rozkłada się na lata. Po trzech latach wyjdzie nas to 4.5-5.5 za miesiąc. W stwierdzeniu "bezpłatna telewizja cyfrowa" jest inne kłamstwo. Mianowicie takie, ża każdy z nas jest prawnie zobowiązany do płacenia abonamentu radiowo telewizyjnego, którego ściągalność, na szczęście, jest jak na razie mało skuteczne.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń