Blog o tematyce technicznej. Jeśli tutaj trafiłeś, interesujesz się techniką, informatyką czy telekomunikacją to myślę, że znajdziesz coś dla siebie. Być może znajdziesz też odpowiedzi na nurtujące cię pytania w temacie techniki oraz informatyki, posty są oparte o własne doświadczenie oraz zgromadzoną wiedzę z różnych źródeł. Wszystkim internautom, życzę przyjemnej lektury. JM.

niedziela, 18 września 2011

Wybór monitora- czym się sugerować

Większość z nas korzysta z monitora nie zwracając uwagę na jego parametry.
W tym poście opiszę czym należy się sugerować podczas wyboru monitora tak aby być w pełni zadowolonym z zakupionego towaru. Najpierw należało by zadać sobie pytanie do czego będzie taki monitor wykorzystywany, dlatego też podzielę zastosowania na 3 grupy: domowe, biurowe oraz graficzne.


grupa domowa
Matryca dowolna. TFT, PVA, MVA lub S-IPS. Do gier i filmów polecamy MVA/PVA lub TFT/TN. Charakteryzuje się wysokim kontrastem oraz szerokimi kątami widzenia. Czas reakcji max. 20ms. Podczas wyboru można również zastanowić się nad wyborem LCD z tunerem TV, który bez konieczności uruchamiania komputera pozwoli nam oglądać telewizję.


grupa biurowa
W zależności od ceny, proponuje panele od 15' cali, priorytetem przy wyborze monitora będzie kontrast od 450:1-700:1, oraz jasność minimum 200 cd/m2. Matryce godne polecenia : TFT/TN, MVA, PVA.


grupa graficzna (projektowanie)
Przy wyborze monitora należy kierować się przede wszystkim matrycą. Z dostępnych matryc do profesjonalnych zastosowań polecam: S-IPS oraz MVA/PVA. Czas reakcji nie powinien przekraczać 16ms, a minimalna wartość kontrastu powinna być wyższa niż 650:1. Dodatkowo można zwrócić uwagę na funkcję PIVOT, która umożliwi nam obrót ekranu o 90 stopni co znacznie ułatwia pracę w programach graficznych.


Podsumowując mogę dodać, że wybór matrycy matowej czy błyszczącej to kwestia gustu.

1 komentarz: