Blog o tematyce technicznej. Jeśli tutaj trafiłeś, interesujesz się techniką, informatyką czy telekomunikacją to myślę, że znajdziesz coś dla siebie. Być może znajdziesz też odpowiedzi na nurtujące cię pytania w temacie techniki oraz informatyki, posty są oparte o własne doświadczenie oraz zgromadzoną wiedzę z różnych źródeł. Wszystkim internautom, życzę przyjemnej lektury. JM.

wtorek, 13 września 2011

Udany zakup sprzętu komputerowego

W życiu za ciężko zapracowane swoje pieniądze zaczynamy doceniać ich wartość poprzez co pragniemy aby zakupiony przez nas produkt spełnił nasze oczekiwania, by nam służył na długo oraz by był mało awaryjny. Często jest niestety tak, że ulegamy różnym chwytom marketingowym pod wpływem spontaniczności. Musimy pamiętać, że marketing często bazuje na naszej niewiedzy, odciąga naszą uwagę od niedoskonałości produktu.
Pierwszą radą jest tzw. zbiorcza opinia użytkowników na temat danego produktu, bądź opinia osób mających styczność z tymi produktami. To tyle tak ogółem w skrócie.

By dokonać udanego zakupu komputera stacjonarnego np. dla gracza (jednostki centralnej) zwróć uwagę kolejno na:

1) Kartę graficzną (obecny standard PCI-E), ile ma pamięci (np. 1GB), rodzaj pamięci (np. DDR5), oraz taktowanie procesora graficznego ,,GPU'' -to takie podstawy.

2) Processor: ilość rdzeni (fizycznych, oraz wirtualnych), taktowanie CPU: (np. 4x3,4GHz, w trybie TBost 6x3,4GHz), pamięć cache (np. 6MB)

3) Pamięć RAM: pojemność (np. 4GB), rodzaj pamięci (np. DDR3), taktowanie pamięci (np. 1600MHz)

4) Dysk twardy: pojemność (np. 500GB), RPM, (np. 7200/s), interfejs SATA II (szybkość transferu  między dyskiem i płytą główną oraz resztą podzespołów)

5) Płytę główną: kompatybilna z resztą podzespołów (np. ilość złącz na grafiki PCI-E, obsługa DDR3, FSB 2000MHz, ilość złącz SATA, zintegrowana grafika- dobrze by była w razie awarii dedykowanej karty graficznej tymczasowa perspektywa)

6)Zasilacz: nie ma sensu dawać też zbyt mocnego, w zależności od konfiguracji np. ok. 500W, 750W

7)Obudowa: niepozorny element a jednak musimy zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza przy bardziej wydajnych konfiguracjach, które mogą swobodnie odprowadzić wytworzone ciepło

Gdy mamy zamiar kupić sobie komputer do pracy domowej, biurowej to polecam spełnić wszystkie podpunkty bez 1). to znaczy zwracamy kolejno uwagę na podzespoły nie przywiązując uwagi do wydajności karty graficznej- zalecana karta zintegrowana. Warto dodać, iż dzisiejsze zintegrowane układy graficzne Intela również pozwolą nam na grę w niektóre tytuły ale na niższych detalach.

Z kolei przy kupnie laptopa dochodzi nam kwestia akumulatora i tutaj moim zdaniem by połączyć wydajność z mobilnością, tak aby jak najdłużej cieszyć się czasem spędzonym na akumulatorze należy zwracać uwagę na technologię wykonania processora CPU, oraz processora graficznego GPU np. 32nm oraz wykonanie pamięci RAM. Kolokwialnie pisząc im większa miniaturyzacja tym mniejszy pobór prądu. Niektóre laptopy z processorami z rodziny Core i3 i w z wyż posiadają zintegrowaną grafikę prócz dedykowanej co daje nam możliwość w każdej chwili przełączenia się na zintegrowaną grafikę, potrzebuje dużo mniejszą moc.


2 komentarze:

  1. fajnie napisane, 10\10 ;D

    OdpowiedzUsuń
  2. Także warto brać procki ze zintegrowaną grafiką GPU (niektóre jak na mobilne układy zintegrowane są godne polecenia- a to wszystko by laptop jak to urządzenie mobilne konsumował mniej WAT ;)

    OdpowiedzUsuń