Blog o tematyce technicznej. Jeśli tutaj trafiłeś, interesujesz się techniką, informatyką czy telekomunikacją to myślę, że znajdziesz coś dla siebie. Być może znajdziesz też odpowiedzi na nurtujące cię pytania w temacie techniki oraz informatyki, posty są oparte o własne doświadczenie oraz zgromadzoną wiedzę z różnych źródeł. Wszystkim internautom, życzę przyjemnej lektury. JM.

sobota, 1 października 2011

Na jakie parametry zwrócić uwagę gdy nabywamy głośniki ?

Dzisiaj komuter to już nie tylko maszyna do pracy, ale także domowe centrum rozrywki. Dlatego też często do naszego zestawu komputerowego dokupujemy także głośniki. Czym kierować się przy ich wyborze, na co zwrócić uwagę by nie być zawiedzionym i mieć sprzęt godny swojej ceny?

Przedstawię przeczytane przezemnie porady.

Przy wyborze głośników powinniśmy kierować się przede wszystkim nie przede wszystkim ceną ale także możliwością rozmieszczenia w pomieszczeniu wybranego zestawu. Dla mniejszego pokoju nie warto kupować zestawu 5.1 czy 7.1 lub też głośników o dużej mocy.Wystarczą spokojnie komplety 2.0 i 2.1. Nie będzie wtedy problemów z rozmieszczeniem wielu głośników w pomieszczeniu oraz większym wydatkiem finansowym.

ZASTOSOWANIE


Teraz należy zastanowić się nad zastosowaniem głośników. Do słuchania muzyki świetnie sprawują się zestawy stereofoniczne (posiadają 2 głośniki). Wydobywa się z nich naturalny dźwięk, bez specjalnych efektów, tj . głęboki bas. Jeśli jednak pragniemy takich ,,modulacji", wtedy lepiej wybrać zestaw 2.1 który (składa się z dwóch głośników przednich oraz jednego niskotonowego). Świetnie sprawdza się w przypadku dynamicznej muzyki. Jest też często wybierany przez użytkowników komputerów przenośnych. Większe zestawy (5.1 i 7.1) kierowane są głównie do osób grających lub chętnie oglądających filmy, które lubią lepszą jakość dźwięku. Głośniki te powinny być umieszczone w większych pomieszczeniach. Jest to ważne dla zapewnienia jak najlepszej jakości dźwięku. Niestety większe zestawy wiążą się większym nakładem finansowym.

WYKONANIE I MOC


Nie mniej ważną sprawą jest materiał z jakiego wykonane są głośniki. Najczęściej są to dwa rodzaje: tworzywo sztuczne lub drewno. Z pośród tych dwóch materiałów na pewno lepszym wyborem będzie drewno, z uwagi na jego bardzo dobre właściwości rezonansowe, których nie posiadają pozostałe materiały. Także warto zwrócić uwagę na materiał wykonania membrany. Powinien zapewniać on dobrą sztywność i być jak najlżejszym.

Z kolei moc głośnika to maksymalna moc sygnału elektrycznego, jaką głośnik może przyjąć ze wzmacniacza.Tutaj musimy pomyśleć jaka wartość tego parametru będzie dla nas satysfakcjonująca. Duża moc będzie zadowalała osoby które lubią głośno posłuchać muzyki, jednak prawdopodobnie sąsiedzi będą już mniej zadowoleni. Użytkownicy którzy posiadają przenośne komputery najczęściej decydują się na głośniki o mniejszej mocy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz