Blog o tematyce technicznej. Jeśli tutaj trafiłeś, interesujesz się techniką, informatyką czy telekomunikacją to myślę, że znajdziesz coś dla siebie. Być może znajdziesz też odpowiedzi na nurtujące cię pytania w temacie techniki oraz informatyki, posty są oparte o własne doświadczenie oraz zgromadzoną wiedzę z różnych źródeł. Wszystkim internautom, życzę przyjemnej lektury. JM.

czwartek, 6 października 2011

Gify- ciekawostki, przykładowe programy, w czym je tworzyć

Gif to format pliku graficznego charakteryzujący się kompresją bezstratną jak i z drugiej strony stratną. Żależy jak by na to patrzeć. Otóż panuje powszechne przekonanie, iż format GIF obsługuje jedynie 256 kolorów na obraz, jednak odnosi się on do kolorów mogących występować w jednym bloku obrazu, a nie do całego obrazu. Dlatego też, używając większej ilości bloków możliwe jest zastosowanie formatu GIF do przechowywania (na przykład) fotografii bez straty na ich jakości/ilości kolorów. To przekonanie wzięło się z tego, że większość programów do obróbki grafiki rastrowej potrafi obsługiwać jedynie jeden blok na ramkę obrazu. Ograniczenie wynika więc z niepełnej obsługi formatu, a nie z ograniczeń istniejących w nim samym.

Gif stratny czy bezstratny?

Z założenia jest to zapis danych bezstratny z czystego ujęcia algorytmicznego, czyli wszystkie piksele są wiernie zakodowane w pliku (kolor, oraz ich umiejscowienie)

Jednak format GIF potrafi zapisać jedynie piksel z dostępnej palety 256 kolorów w bloku obrazu. Wynika z tego, że większość obecnie przetwarzanych obrazów posiada paletę 24-bitową (ok. 16,7 milionów kolorów) a większość programów do obróbki obrazu potrafi zakodować w tym formacie tylko jeden blok, przed zapisaniem obrazu GIF następuje szereg procesów stratnych:)

 • wyznaczenie 256 kolorów (lub mniej), które jak najwierniej oddają oryginalny zestaw kolorów obecnych w obrazie; jest tzw. kwantyzacja kolorów
 • zapis tych kolorów do palety (może być również stratny)
źródło: wikipedia

   Parę programów w jakich możemy tworzyć gify:

   

  1.) GIMP 

  2.) Adobe Photoshop

  3.) Power Point (z pakietu Office)

  4.) Easy GIF Animator

  5.) Aligator Flash Designer

  To tylko kilka propozycji, jeśli znasz jakiś inny ciekawy pogram to podziel się z nami.


  2 komentarze: