Blog o tematyce technicznej. Jeśli tutaj trafiłeś, interesujesz się techniką, informatyką czy telekomunikacją to myślę, że znajdziesz coś dla siebie. Być może znajdziesz też odpowiedzi na nurtujące cię pytania w temacie techniki oraz informatyki, posty są oparte o własne doświadczenie oraz zgromadzoną wiedzę z różnych źródeł. Wszystkim internautom, życzę przyjemnej lektury. JM.

czwartek, 15 września 2011

Instalacja systemu Windows z pendrive'a

Pewnie zastanawiałeś się jak postawić system w netbooku czy na laptopie z niedziałającym napędem optycznym. Otóż jak w temacie- jest rozwiązanie. Większość laptopów jak i netbooków również ma funkcję recorver. Bywa i także, że często jednak decydujemy się na instalację tego typu z wielu różnych powodów. Teraz opiszę krok po kroku jak przygotować takiego bootowalnego pendrive'a w oparciu o źródła ze strony TechIT oraz swoje doświadczenie w tym temacie. Nośniki USB są dzisiaj stosunkowo niedrogie i oferują szybszy odczyt, więc całość - jak doświadczyłem - faktycznie przebiega dużo sprawniej. By to się udało, trzeba jednak odpowiednio pendrive przygotować.
Taka ekspresowa instalacja możliwa jest tylko w przypadku Windows Vista i Windows 7, a także Windows Server 2008 i Windows Server 2008 R2 - zawartość płyty wystarczy po prostu przekopiować na pendrive i bootować z takiego nośnika komputer. 
Nie jest to do końca jednak takie proste - pendrive musi zawierać odpowiednią partycję.
Wszystko, co potrzebne do przygotowania pendrive'a znajdziemy w systemie Windows Vista lub Windows 7. 
Zaczynamy od umieszczenia nośnika w porcie USB i wywołania wiersza polecenia, a następnie uruchomienia narzędzia diskpart. W narzędziu tym sprawdzamy, jaki numer dysku uzyskał nasz klucz USB:

list disk

W naszym przypadku nośnik USB uzyskał numer 1. Trzeba teraz uczynić ten dysk aktualnie wybranym w programie diskpart:

select disk 1

Niestety aby kontynuować konieczne jest wyczyszczenie zawartości pendrive'a, warto więc wcześniej skopiować z niego ważne dane na dysk lokalny. Gdy już zawartość jest bezpieczna (lub też nie zależy nam na niej) należy usunąć partycje:

clean

Po usunięciu partycji pendrive zniknie z okna Komputer.
W następnym kroku należy utworzyć nową podstawową partycję. Nie podając rozmiaru nakazujemy diskpartowi utworzenie maksymalnie dużej partycji.

create partition primary

Po utworzeniu partycji wybieramy ją jako partycję roboczą, będzie to zawsze pierwsza partycja:

select partition 1

Aby instalator mógł wystartować z pendrive'a, gdy skopiujemy na niego pliku instalacyjne koniecznie nowo utworzona partycja musi zostać oznaczona jako aktywna:

active


Teraz pozostaje już tylko sformatowanie partycji w systemie plików FAT32. Warto dodać parametr quick do polecenia formatowania, dzięki czemu potrwa ono tylko kilka sekund.

format fs=fat32 quick

Na koniec przypisujemy pierwszą wolną literę do pendrive'a tak, aby można było wgrać na niego pliku instalacyjne:

assign

Teraz pozostaje już tylko włożyć do napędu optycznego płytę instalacyjną z systemem i po prostu skopiować całą jej zawartość na pendrive - oczywiście do katalogu głównego (skopiowanie zawartości płyty do podkatalogu uniemożliwi start instalatora).

źródło: http://www.techit.pl/Artykuly/Instalacja-systemu-Windows-z-pendrivea-szybko-i-wygodnie,3908.html

5 komentarzy: